Dostat ponuku

3D kanály: prinášame vám 8 najlepších a dostupných 3D CAD programov

Je pravdou, že na prípravu 3D modelu sa nezaobídete bez kvalitného 3D CAD programu, v ktorom pripravíte 3D dizajn. Našťastie existujú aj kvalitné neplatené programy, a my vám dnes ukážeme, ktoré to sú. Môžete si v nich vytvoriť vlastné plnohodnotný 3D model. Výrazne tak zlevníte výslednú cenu prototypu. Je pravdou, že na prípravu 3D modelu sa nezaobídete bez kvalitného 3D CAD programu, v ktorom pripravíte 3D dizajn. Našťastie existujú aj kvalitné neplatené programy, a my vám dnes ukážeme, ktoré to sú. Môžete si v nich vytvoriť vlastné plnohodnotný 3D model. Výrazne tak zlevníte výslednú cenu prototypu.

Ak si neviete rady s prípravou 3D modelu, využite našich skúseností – 3D modely pre tlač vám radi pripravíme presne podľa vašich predstáv.

Možnosť získať bezplatne 3D CAD programy pre prípravu vlastných návrhov pre vytvorenie prototypu je ďalším krokom, vďaka ktorému je 3D tlač dostupnejšie pre malé i stredné firmy, rovnako ako pre nováčikmi. Prototyp, na ktorý si môžete siahnuť, je jedným z predpokladov kvalitného výsledného produktu. Veľmi rýchlo totiž dokáže už v počiatočnej fáze vývoja odhaliť funkčné nedostatky, rovnako ako zlý dizajn.

Fusion 360

Profesionálne CAD program s veľmi intuitívnym a príjemným rozhraním. Fusion 360 je obľúbený predovšetkým medzi priemyselnými dizajnérmi. Ovšem nenechajte sa zmiasť – vďaka mnohým návodom a dobré pomocníkovi zvládne prácu s ním aj úplný začiatočník. Veľkou výhodou je obsiahla komunita na užívateľskom fóre, kde sa pravidelne diskutuje a ochotne vám aj poradia. Pre študentov a nováčikmi je ročné licencie zadarmo, bežne ale stojí okolo 55 euro.

Freecad

Ako už značí jeho názov „FreeCAD“, jedná sa o bezplatný program s otvoreným zdrojovým kódom. Tento výborný parametrický CAD program vám umožní načrtnúť geometriu tvarov, ktorú neskôr môžete využiť ako základ pre vytváranie ďalších objektov. Predovšetkým ale FreeCAD odporúčame pre nováčikov, ktorí vo tvorbe 3D dizajne len začínajú, prípadne tiež pre začínajú mechanické inžinierov. Opäť je súčasťou pomerne veľká komunita – o to väčšie, pretože je program voľne dostupný.

Blender

Dnes jeden z najpoužívanejších 3D programov, naviac opäť úplne zadarmo. Jeho nezabudnuteľnou výhodou je obrovská komunita nielen 3D nadšencov, ktorí pravidelne zdieľajú postupy a návody, a to vrátane YouTube návodov na 3D dizajn, technologických názorov alebo možnosťou rôznych materiálov. Radi vám tiež pomôžu s problémom a zodpovie vaše otázky, ak si nebudete vedieť rady. Blender disponuje nepreberným množstvom nástrojov a užitočných funkcií, avšak daní je ťažšie práce pre začiatočníkov v odbore.

TIP: Vytlačte si model u nás, vyrábame od jedného kusu až po tisíce. Ponúkame 3D tlač na objednávku už od 7,35 euro – lepšiu ponuku nájdete len ťažko.

SolidWorks

Jeden z veľmi podarených CAD programov, ktorý ponúka širokú škálu nástrojov pre riešenie tých technicky najzložitejších 3D problémov. Práve to je zrejme dôvod, prečo ho majú v obľube predovšetkým profesionáli. Ponúka veľmi rýchle vytváranie jednotlivých dielov, ale aj zložitejších zostáv a výkresov. Jedinou nevýhodou je, že plná verzia SolidWorks je platená. Na druhú stranu určite odporúčame ohmatať si aspoň demo, ktoré je zadarmo.

Google SketchUp

Úžasný 3D CAD z mnohých rôznych dôvodov. Jedným z nich môže byť aj fakt, že je úplne zadarmo. Ovšem jeho obrovská výhoda je v jeho geniálny jednoduchosti. Skvele sa s ním pracuje u malých projektov, ale zvládne vytvárať aj rozsiahle sústavy a zložité modelácie a simulácie fyziky, pričom si stále uchováva svoju ľahkosť a eleganciu pre užívateľov. Všetko samozrejme môžete následne jednoducho exportovať.

AutoQ3D

Ďalšie užitočný program pre modelovanie 3D návrhov. AutoQ3D je spoľahlivý a výkonný CAD program, ktorý vyniká predovšetkým svojím jednoduchým ovládaním. Jeho intuitívne rozhranie je tak vhodné aj pre začiatočníkov. Samozrejme je zadarmo, a to na základe licencie GNU. Primárne slúži na vytváranie 3D návrhov, prototypov a ich testovanie. Navyše nie je až tak náročný na výkon, čo môže byť ďalšie plus, ak máte slabší počítač.

Bishop3D

Veľmi populárny program pre tvorbu 3D návrhov. Modelovanie v ňom je ľahké, pritom ale umožňuje vytvárať prepracované a vysoko realistické 3D modely. Namodelované prototyp potom pomocou skriptov môžete jednoducho rozhýbať. Bishop3D má mnoho užitočných nástrojov, ktoré sa pri tvorbe 3D modelov hodí. Výhodou je tiež veľká základňa užívateľov, tí si vzájomne radia a zdieľajú rôzne návody a tipy.

Pustite sa do toho …

Ukázali sme si osem 3D CAD programov, ktoré môžete využiť pri návrhu svojich 3D modelov. Budeme radi, ak týmto článkom pomôžeme rozšíriť rady 3D návrhárov. Všetky spomínané programy sú zadarmo, avšak to vôbec nemusí znižovať ich kvalitu. Vyskúšajte si, aké je vytvoriť 3D dizajn a urobte svoj prvý návrh. Rýchlo zistíte, že 3D dizajn je vzrušujúce a zábavný.

Potrebujete diel neb prototyp rýchlo, ale nechce sa vám 3D modelovanie učiť? Sme tu pre vás, radi vám pomôžeme s 3D modeláciou návrhu i samotnou tlačou.

Zaradené do:

Tento príspevok napísal používateľ Admin1072